Parafia św. Tomasza Apostola - Nowe Miasto Lubawskie / Nowe Miasto n. Drwęcą

Kronika parafialna

wizytacja

W dniu 11 grudnia 2011 r. nasza parafia po raz kolejny miała zaszczyt gościć biskupa Andrzeja Suskiego, ordynariusza diecezji toruńskiej. Parafia w Nowym Mieście była ostatnią, którą ksiądz biskup odwiedził podczas wizytacji dekanalnej. Podczas Mszy św. o godz. 12.30 uroczyście wprowadzono do bazyliki relikwie błogosławionego Jana Pawła II. Zaszczytu tego dostąpili Kamila i Piotr Kowalscy z Marzęcic. W relikwiarzu, który znajduje się odtąd w ołtarzu papieskim i będzie wystawiany w każdy wtorek podczas porannej Mszy św., znajduje się zakrwawiony fragment sutanny, którą Jan Paweł II miał na sobie podczas zamachu na Jego życie 13 maja 1981 r. w Rzymie. Ponadto ksiądz biskup spotkał się z przedstawicielami wspólnot i stowarzyszeń katolickich naszej parafii, a podczas wieczornej Mszy św. udzielił sakramentu namaszczenia chorych.


Wzorem lat ubiegłych, także w tym roku, odbyły się uroczystości ku czci rozstrzelanych 7 grudnia 1939 r. w Nowym Mieście Lubawskim. Msza św. w intencji pomordowanych odbyła się w naszej bazylice o godz. 11.00. Uczestniczyli w nich świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń, kombatanci, przedstawiciele władz miasta i powiatu, młodzież szkolna i poczty sztandarowe wielu nowomiejskich instytucji. Podczas homilii ks. Mirosław przypomniał zgromadzonym wydarzenia 7 grudnia 1939 r.. Piękną oprawę Mszy św. przygotował młodzież nowomiejskiego gimnazjum pod kierunkiem pani Magdaleny Kortes i pana Marka Piątkowskiego. Odczytano nazwiska rozstrzelanych i symbolicznie ustawiono znicze wokół brzozowego krzyża.
Po zakończeniu Mszy św. wszyscy zgromadzeni udali się pod pomnik 7 grudnia gdzie modlitwą uczczono rozstrzelanych, głos zabrali również pan burmistrz Józef Blank i pani starosta Ewa Dembek. Złożono kwiaty, zapalno znicze i oddano hołd tragicznie zmarłym.


W dniu 9 października 2011 r. po Mszy św. o godz. 11.00 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II przedstawili montaż słowno-muzyczny poświęcony osobie Papieża-Polaka. Była to kolejna uroczystość związana z osobą błogosławionego Jana Pawła II w naszej bazylice. Wierszem, piosenką i słowami Ojca Świętego podzielili się z wiernymi członkowie Koła katechetycznego SP nr 1. Nad występem najmłodszych czuwały nauczycielki – Elżbieta Lewandowska, Marzena Rykaczewska i Katarzyna Zapałowska.

27 października w naszej bazylice odbyła się wieczornica poświęcona pamięci ks. Prałata Stefana Rejewskiego. Wierni zgromadzili się, aby przypomnieć postać długoletniego proboszcza naszej parafii. Mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną, wysłuchać refleksyjnych wierszy i piosenek. Hasłem przewodnim spotkania były słowa „By czas nie zaćmił i niepamięć”. Słowo wstępne do zgromadzonych wygłosił ks. Kazimierz Recki, a całość przygotowały nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 2 – Sylwia Cieszyńska. Marlena Jaroszek i Magdalena Domżalska. Wystąpili natomiast członkowie Kręgu Biblijnego działającego przy SP nr 2 oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Swój hołd ks. Prałatowi oddali również członkowie parafialnej Wspólnoty Neokatechumenalnej.


2 listopada o godz. 17.00 uczniowie Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny „Zaduszki u św. Tomasza”. Wiernych zgromadzonych w bazylice powitali - pani dyrektor Szkoły Muzycznej – Maria Armietiew oraz ks. Proboszcz Zbigniew Markowski. Licznie przybyła publiczność miała okazję wysłuchać młodych artystów, wspaniałych utworów muzycznych oraz poezji o przemijaniu naszego ziemskiego życia. Nad całością koncertu czuwały panie – Sylwia Cieszyńska i Magdalena Domżalska. Oprócz uczniów wystąpił bardzo ceniony w naszej parafii chór Cantamus działający przy Miejskim Centrum Kultury.

W miniony poniedziałek w naszej parafii rozpoczęliśmy obchody Dnia Papieskiego. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”. O godz. 13.00 w bazylice odbyła się Msza św., której przewodniczył ks. Kanonik Zbigniew Markowski, a homilię wygłosił ks. Mirosław Gierko. Wzięli w niej udział przede wszystkim uczniowie Gimnazjum w Nowym Mieście Lubawskim oraz klas szóstych szkół podstawowych. Po Mszy św. odbył się montaż słowno-muzyczny poświęcony poezji Jana Pawła II. Słowo wstępne dotyczące Papieża-Polaka wygłosiła katechetka gimnazjum – pani Iwona Markuszewska, następnie rozpoczął się koncert przygotowany przez ks. Mirosława, w którym wzięli udział instrumentaliści z Torunia oraz Działdowa. Usłyszeliśmy piękne wykonanie poezji Jana Pawła II, którą dla zgromadzonych wiernych zaśpiewał ks. Mirosław w towarzystwie zaproszonych muzyków, natomiast recytację przygotowały uczennice klas II b, c, f nowomiejskiego gimnazjum.
ODPUST 2011

Tegoroczne uroczystości odpustowe rozpoczęły się w naszej parafii 4 września 2011 r. O godz. 17.00 w bazylice odbyły się uroczyste nieszpory ku czci Matki Boskiej Łąkowskiej, a po ich zakończeniu wyruszyła procesja wodna do Łąk Bratiańskich. Wzorem lat ubiegłych kopie figury Panny Łąkowskiej popłynęła Drwęcą, w asyście strażaków z PSP w Nowym Mieście, kajakarzy oraz kapłanów, w tym biskupa Józefa Zawitkowskiego i ks. Kanonika Zbigniewa Markowskiego. W Łąkach, w których zgromadzili się parafianie odbyła się uroczysta Msza św., podczas której homilię wygłosił ks. Biskup Zawitkowski. Po jej zakończeniu wierni udali się do Nowego Miasta w procesji różańcowej.
Poprzez wszystkie dni, w których przygotowywaliśmy się do odpustu parafianie uczestniczyli w naukach rekolekcyjnych, które w tym roku głosił pochodzący z Nowego Miasta Lubawskiego ks. Dariusz Żurański.
6 września odbyła się spowiedź odpustowa, kapłani odwiedzili chorych, a o godz. 21.00 odbył się Apel Maryjny, podczas którego wygłosił wykład prof. Jan Żaryn z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, dotyczący życia prymasa Stefana Wyszyńskiego. Także w czasie Apelu wspólnoty i przedstawiciele stanów i zawodów Nowego Miasta odnowili intronizację Najświętszego Serca Pana Jezusa.
7 września o godz. 21.00 odbyła się procesja różańcowa wokół bazyliki, czuwanie młodych, a o godz. 24.00 tzw. Pasterka maryjna, której przewodniczył ks. Wojciech Osicki, długoletni wikariusz naszej parafii.
8 września o godz. 9.00 do naszej bazyliki przybyły pielgrzymki z okolicznych parafii, o godz. 11.00 odbyła się uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył i wygłosił homilie ks. Biskup Józef Szamocki. Podczas Mszy św. parafianie złożyli dary z tegorocznych plonów. O godz. 15.00 ks. Biskup Szamocki pobłogosławił dzieci, które przybyły do Matki Boskiej Łąkowskiej. O godz. 16.30 odbyła się Msza św. dla dzieci i młodzieży naszej parafii, podczas której odnowiono ofiarowanie Matce Boskiej Łąkowskiej, natomiast podczas Mszy św. o godz. 18.00 zakończyliśmy tegoroczne uroczystości odpustowe, a ks. rekolekcjonista udzielił zgromadzonym wiernym błogosławieństwa Bożego.


XVII Światowy Dzień Chorego, mimo iż obchodzony 11 lutego, w naszej parafii przypadł na dzień 18 lutego ze względu na ferie zimowe trwające w naszym województwie. Jak na całym świecie także i u nas modliliśmy się wspólnie za chorych, cierpiących i samotnych ludzi, aby Pan wspomógł ich w jakże trudnych chwilach.
W naszej parafii Msza św. z okazji Dnia Chorego odbyła się o godz. 10.30. Celebrował ją ks. Proboszcz Zbigniew Markowski, ks. Wojciech Osicki oraz ks. Wojciech Kiedrowicz. Podczas homilii ks. Proboszcz mówił o cierpieniu i chorobie, jako swego rodzaju darze, który zsyła nam Bóg, cierpimy przecież tak, jak Chrystus. W trakcie Mszy św. kapłani udzielili sakramentu namaszczenia chorych wiernym zgromadzonym w świątyni oraz błogosławieństwa lourdzkiego.
Po zakończeniu Mszy św. wszyscy zgromadzeni udali się na spotkanie do Gimnazjum w Nowym Mieście, aby spędzić ten dzień wspólnie i radośnie. Młodzież gimnazjalnego koła teatralnego pod kierunkiem pani Żanety Cherkowskiej przygotowała przedstawienie „Romeo i Julia”, natomiast chór szkolny zaprosił wszystkich do wspólnego karaoke.
W spotkaniu w szkole uczestniczyli kapłani naszej parafii, dyrekcja szkoły, pani burmistrz naszego miasta. Wszyscy w swoich słowach podkreślali, jak ważne jest wsparcie, które powinniśmy okazywać chorym, samotnym i cierpiącym.


W uroczystość Objawienia pańskiego 6 stycznia 2009 r. o godz. 18.00 ks. Jacek Koczorski celebrował dziękczynną Eucharystię za 6 lat posługi duszpasterskiej w naszej parafii. Dekretem ks. Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Wojciecha Suskiego z dnia 22 grudnia 2008 r. ks. Jacek został mianowany proboszczem parafii p.w. św. Jana Bosko w Gwiździnach. W homilii ks. proboszcz Zbigniew Markowski podziękował ks. Jackowi za czas posługi kapłańskiej w naszej wspólnocie parafialnej i życzył obfitości łask i sił do bycia proboszczem czyli ojcem parafii. Po Mszy św. przedstawiciele wspólnot parafialnych oraz delegacja nauczycieli z Zespołu Szkół im. C.K. Norwida podziękowali za czas posługi i złożyli życzenia.


Ku pamieci

W dniu 7.XII.1939 r. hitlerowscy najeźdźcy dokonali w Nowym Mieście Lubawskim zbrodni, mordując przy ulicy Okólnej piętnastu mieszkańców miasta.
Corocznie mieszkańcy Nowego Miasta czczą pamięć pomordowanych składając kwiaty i znicze pod pomnikiem przy ul. 7 grudnia oraz modląc się za ofiary zbrodni podczas Mszy św.
W tym roku organizatorem uroczystości było ponownie Gimnazjum w Nowym Mieście. Uroczystą Mszę św. sprawował ks. Proboszcz Zbigniew Markowski wraz z kapłanami naszej parafii. Uczestniczyły w niej delegacje szkół naszego miasta, Powiatowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji, Związku Kombatantów oraz władze naszego miasta. Uczniowie gimnazjum pod kierownictwem pani Eugenii Gołębiowskiej przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny ku czci zamordowanych 7.XII 1939 r.
Po Mszy św. wszyscy zgromadzeni udali się w miejsce pamięci, pomnik rozstrzelanych, gdzie odbył się apel poległych oraz złożono kwiaty i znicze.


W dniach 6-7 grudnia 2008 r. w Brodnicy i w Górznie odbył się V Turniej Halowej Piłki Nożnej im. Piotra Hogi. Naszą parafię reprezentowali w tym roku: Jarosław Rogożeński, Patryk Kozicki, Robert Zbrzyzny, Mateusz Połomski, Patryk Rolka, Artur Zbrzyzny i Paweł Olszewski. Opiekunem drużyny był ks. Wojciech Osicki. Drużyna Parafii św. Tomasza wygrała kwalifikacje w grupie A.

1 2 3 4 »

zarządzanie

Footer